Krynica Zdrój Uzdrowisko Prywatyzacja

Baza znalezionych fraz

JungleRecords Poleca.

Temat: Uzdrowisko
Najnowszy news z branżowego newslettera
Resort Skarbu zaprasza do udziału w prywatyzacji pięciu uzdrowisk
Ministerstwo Skarbu sprzedaje pięć polskich uzdrowisk. Resort zaprosił w piątek (27.03.09) inwestorów do negocjacji w sprawie kupna udziałów w firmach.

Na sprzedaż wystawiane jest ponad 92% udziałów w uzdrowisku w Ustce, 89,5% - w Kamieniu Pomorskim, 93% - w Wieńcu Zdroju, ponad 92% w Krakowie (uzdrowisko Kraków Swoszowice) i około 86% w Przerzeczynie Zdroju.

Zainteresowani mogą składać pisemne odpowiedzi w MSP do 20 kwietnia. Według wiceszefowej resortu Joanny Schmid, prywatyzacja tych spółek powinna nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Skarb Państwa posiada udziały w 25 uzdrowiskach, z czego 24 to jednoosobowe spółki SP; 20% akcji ma natomiast w Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Szczawnica.

Z prywatyzacji mają być wyłączone uzdrowiska: Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów, Busko-Zdrój.
Źródło: ustka.pl/forum2/viewtopic.php?t=4567Temat: ZMIANY W UZDROWISKU
Źródło:PAP
MSP planuje prywatyzację sześciu uzdrowisk19.5.Warszawa (PAP)

- Na czternaściespółek uzdrowiskowych, których jedynym właścicielem jest Skarb Państwa,sześć ma być sprywatyzowanych. Resort skarbu przygotował w tej sprawie rozporządzenie.

Na liście uzdrowisk (jednoosobowych spółekSP) objętych prywatyzacją są: "Solanki" w Inowrocławiu,"Szczawno-Jedlina" w Szczawnie-Zdroju, "Konstancin-Zdrój" wKonstancinie-Jeziorna, "Cieplice" w Jeleniej Górze,"Świeradów-Czerniawa" w Świeradowie- Zdroju oraz Zespół UzdrowiskKłodzkich w Polanicy-Zdroju.

Pod kontrolą państwa pozostaną uzdrowiska w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Krynicy-Zdroju, Lądku-Zdroju, Rymanowie- Zdroju, Świnoujściu oraz Ustroniu.

"Pozostawienie ośmiu spółek uzdrowiskowych jakowyłączonych z prywatyzacji, zaspokaja potrzebę zagwarantowania leczeniauzdrowiskowego (ze środków publicznych) we wszystkich profilachleczniczych" - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Regulacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Terazjest w uzgodnieniach międzyresortowych, a następnie musi byćzaakceptowana przez rząd.

Wprowadzenie w życie nowychprzepisów zwiększy przychody budżetu z prywatyzacji. Rozporządzenie nie ma wpływu na rynek pracy i sytuację regionów.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął program prywatyzacji na lata 2008-2011. Obejmieon 740 spółek kontrolowanych przez SP. Resort szacuje przychody z czteroletniej prywatyzacji na ponad 30 mld zł.(PAP)

koniec cytatu

No i znowu nas wysterowli, zostalismy skazani na zasciankowosc i obskornosc, bo na strumien pieniedzy z budzetu panstwa raczej bym nie liczyla, bedzie sie smedzic i krecic jak do tej pory, pytanie tylko, czy Ladek nie zasluguje na prawdziwego gospodarza, ktory wykorzystalby i uwypuklil wszystkie jego walory, poczynajac od wod termalnych ???.
Jednak sprzedaz swietnie prosperujacego ZUKu (Kudowa, Polanica, Duszniki) to jest ciekawe, ze Panstwo pozbywa sie kury znoszacej "zlote jaja", w ktora wpompowano z budzetu miliny zlotych.
Źródło: foty.ladek.eu/viewtopic.php?t=232


Temat: [Dolny Śląsk] Uzdrowiska
Sobiesław Zasada chce kupić uzdrowiska

Najpóźniej do września Skarb Państwa chce sprzedać uzdrowiska w Ustce, Kamieniu Pomorskim, Wieńcu, krakowskich Swoszowicach oraz Przerzeczynie. Wśród chętnych, którzy złożyli oferty, jest m.in. były rajdowiec Sobiesław Zasada.

Kolejny raz w ciągu pięciu lat Ministerstwo Skarbu Państwa uruchomiło program prywatyzacji uzdrowisk. Resort chce znaleźć właściciela dla pięciu spółek: w Ustce – do sprzedaży jest 92 proc. udziałów, Kamieniu Pomorskim – 89,5 proc., Wieńcu-Zdroju – 93 proc., Krakowie – 92 proc. oraz Przerzeczynie-Zdroju – 86 proc. Właśnie minął termin na składanie ofert.


Arabowie zrezygnowali
Oferty na zakup udziałów uzdrowiska w Ustce złożyły cztery podmioty: STP Investment (spółka posiadająca ponad 20 proc. udziałów w giełdowej spółce Stalprodukt), hotel Lubicz i Dom Wczasowo-Sanatoryjny Perła z Ustki oraz działająca w branży alkoholowej firma Baltico ze Słupska. Udziały w Kamieniu Pomorskim kuszą firmę STP Investment. Ta spółka złożyła także ofertę na kupno Wieńca oraz Przerzeczyna (jako jedyna), a także krakowskich Swoszowic, które cieszą się największą popularnością wśród potencjalnych kupców – jest ich aż dziewięciu. Wśród nich firma znanego rajdowca Sobiesława Zasady.

14 maja MSP zacznie negocjować najlepsze oferty. Planuje, że pierwszy etap prywatyzacji zakończy do września tego roku. MSP rozpoczęło już poszukiwania doradców prywatyzacyjnych dla kolejnych ośmiu uzdrowisk: Świeradów-Czerniawa, Cieplice w Jeleniej Górze, Szczawno-Jedlina, Kłodzko, Ustroń, Wysowa, Inowrocław, Połczyn.

Potrzeba 1,3 mld zł
Obecne zainteresowanie uzdrowiskami jest duże, bo SP wystawił na sprzedaż spółki w niezłej kondycji, np.w uzdrowisku Wieniec w latach 2003–2006 przeprowadzono za ponad 10 mln zł program restrukturyzacji. Zmodernizowano obiekty i zbudowano parkingi. Dzięki nowoczesnym maszynom produkcja wody Wieniecka-Zdrój wzrosła kilkakrotnie. Bogactwem uzdrowiska są pokłady borowiny, siarki i wody mineralnej, dzięki czemu uzdrowisko ma duże kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Restrukturyzacja przyniosła efekty, bo od 2004 roku spółka osiąga zyski. W końcu 2007 roku było to 0,5 mln zł.

Prywatyzacja, choć obawiają się jej pracownicy, ma przynieść korzyści sanatoriom, które od lat zmagają się z brakiem środków na modernizacje i remonty. W latach 2003–2005 MSP udzieliło pomocy publicznej czterem spółkom uzdrowiskowym z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców na łączną kwotę około 21 mln zł. W latach 2005–2007 resort skarbu dokapitalizował 18 spółek kwotą niemal pięciokrotnie wyższą – 101,5 mln zł.

Według Ministerstwa Skarbu potrzeby inwestycyjne wszystkich spółek uzdrowiskowych SP opiewają na kwotę około 1,3 mld zł. Chodzi m.in. o modernizację obiektów, budowę basenów rehabilitacyjnych, zakup sprzętu zabiegowego i diagnostycznego oraz rozbudowę linii technologicznych do produkcji wody mineralnej.

Na 25 spółek osiem przynosi straty. W tym roku sytuacja może się zmienić. Uzdrowiska spodziewają się większego, nawet o kilkadziesiąt procent, napływu kuracjuszy z Niemiec dzięki osłabieniu złotego.

– Większość rezerwacji jest potwierdzana. Liczymy na duży ruch – mówi Anna Borek z działu marketingu Uzdrowiska Kołobrzeg.

Spodziewany jest też napływ prywatnych kuracjuszy z Czech, gdzie po modernizacji tamtejszych ośrodków ceny w najpopularniejszych uzdrowiskach bardzo poszły w górę. Tymczasem w mniej luksusowych standard usług jest na dużo niższym poziomie niż w polskich uzdrowiskach. Zespół Uzdrowisk Kłodzkich w tym roku spodziewa się ponad setki kuracjuszy zza południowej granicy.

NFZ kupuje coraz więcej
Sytuacja polskich uzdrowisk polepsza się, ponieważ co roku zawierają one większe kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, a to największe źródło przychodów dla większości uzdrowisk. W Zespole Uzdrowisk Kłodzkich dla takich gości przeznaczono o 40 proc. więcej miejsc niż w roku ubiegłym. W Uzdrowisku Kołobrzeg w styczniu aż 1 tys. z 1,2 tys. miejsc było zakontraktowanych przez NFZ. Zdaniem resortu skarbu, Fundusz i tak wciąż za nisko wycenia usługi uzdrowisk, dlatego ich działalność jest nierentowna.

SP posiada udziały w 25 uzdrowiskach, z czego 24 to jednoosobowe spółki SP. 20 proc. akcji ma natomiast w Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Szczawnica, którego prywatyzację zaplanowano do końca 2009 roku. Przekształcenia własnościowe mają również dotyczyć uzdrowisk w Połczynie-Zdroju, Horyńcu-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Rabce oraz Wysowej-Zdroju. W tych spółkach SP będzie chciał jednak zachować większościowy pakiet akcji przez co najmniej pięć lat po prywatyzacji tych spółek.

Siedem uzdrowisk zostało wyłączonych z prywatyzacji. Na razie w rękach SP pozostaną więc uzdrowiska w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Krynicy, Lądku-Zdroju, Rymanowie-Zdroju, Świnoujściu.

– Wynika to najczęściej z ważnych względów społecznych czy rodzaju prowadzonej działalności, np. istnienia na terenie uzdrowiska szpitala specjalistycznego – tłumaczy resort.

W przypadku pięciu kolejnych uzdrowisk, w Konstancinie-Jeziornie, Horyńcu-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Rabce-Zdroju, resort zapowiada uruchomienie procesu przekształceń po wyjaśnieniu wątpliwości prawnych związanych ze zgłaszanymi roszczeniami do majątku spółek.

NFZ, który ma obowiązek ogłaszania przetargów na świadczenia, kieruje się jakością świadczenia i jego ceną, nie zaś strukturą własnościową akcjonariatu spółki uzdrowiskowej. Dzięki temu sprywatyzowanie uzdrowisk nie ograniczy dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego, wręcz przeciwnie, podniesie jakość, zakres i dostęp do świadczonych usług – wyjaśnia Maciej Wewiór.

Autor: Maciej Szczepaniuk
Artykuły z: GP/forsal.pl

http://forsal.pl/artykuly/317353,sobies ... wiska.html
Źródło: forum.investmap.pl/viewtopic.php?t=3270


Temat: Gospodarka - Polska
SKARB PAŃSTWA Lista strategicznych firm

77 spółek wyjętych spod prywatyzacji


Ostateczna lista firm nieprzeznaczonych do prywatyzacji, do której dotarła "Rz", zawiera 77 pozycji. Sporządził ją resort skarbu, będzie dołączona do ustawy o nadzorze właścicielskim, którą wczoraj przyjął Komitet Stały Rady Ministrów.


Na listę firm, które mają zostać w rękach państwa, tak jak zapowiadano wcześniej, trafiło m.in. 21 spółek energetycznych, 14 uzdrowisk (w pięciu kolejnych skarb ma zachować udział większościowy przez najbliższych pięć lat), TVP, Krajowa Spółka Cukrowa, Polska Agencja Prasowa, rozgłośnie regionalne Polskiego Radia, Polski Holding Farmaceutyczny, PKO BP, PZU oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

W tej grupie znalazły się również firmy podlegające wprowadzonej w 2004 r. ustawie o tzw. złotym wecie. Są to spółki, w których Skarb Państwa nie ma większościowych udziałów, mimo to zachowuje ostateczny głos w kluczowych decyzjach - jak sprzedaż części spółki, przeniesienie jej za granicę lub rozwiązanie. Są wśród nich m.in. PKN, Lotos i KGHM. Z listy spółek zniknie jednak Nafta Polska, która jeszcze w tym roku ma ulec likwidacji.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, lista jest na razie wewnętrzną propozycją resortu skarbu. O jej ostatecznym kształcie zadecyduje rząd, stanie się to jednak już po wejściu wżycie ustawy o nadzorze.

Według propozycji nowych przepisów w firmach, w których Skarb Państwa ma większość, zejście poniżej 50 proc. udziałów będzie wymagać zgody Rady Ministrów. Firmy spoza listy mają jak najszybciej trafić do prywatyzacji, także poprzez aukcje. Minister skarbu powinien niezzwłocznie określić jej harmonogram. Osiągnięcie planowanych na ten rok 3 mld zł z prywatyzacji nie będzie jednak łatwe. Z ostatnich zapowiedzi resortu skarbu wynika, że w tym roku na parkiet mogą wejść najwyżej cztery średniej wielkości firmy. Na razie tegoroczne wpływy z prywatyzacji wynoszą zaledwie 0,5 mld zł.

Projekt ustawy o nadzorze ogranicza rolę doradców prywatyzacyjnych, zmienia też zasady wynagradzania członków rad nadzorczych strategicznych spółek. Przewodniczący rady jednoosobowej spółki Skarbu Państwa ma dostawać dwukrotność średniego wynagrodzenia w danej branży. Oznacza to dwukrotną podwyżkę. O powoływaniu członków rad będzie -tak jak dotąd -decydował minister skarbu.

Beata Chomątowska


Lista spółek strategicznych.

1. Inowrocławskie Kopalnie Soli "Solino" S.A. w Inowrocławiu
2. Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. w Płocku
3. Grupa LOTOS S.A. w Gdańsku
4. Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PRZYJAŹŃ S.A. w Płocku
5. Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych "NAFTOPORT" Sp. z o.o . w Gdańsku
6. KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. w Lubinie
7. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie
8. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Spółka Akcyjna w Warszawie
9. NAFTA POLSKA S.A. w Warszawie
10. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie
11. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie
12. Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie S.A.
13. Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A. w Turku
14. Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. w Bogdance
15. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu
16. Polski Rejestr Statków S.A. w Gdańsku
17. Przedsiębiorstwo Państwowe Polska Żegluga Morska w Szczecinie
18. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. w Gdańsku
19. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w Gdyni
20. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. w Szczecinie
21. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w Warszawie
22. PSE-Operator S.A. w Warszawie
23. BOT Górnictwo i Energetyka S.A. w Łodzi
24. Koncern Energetyczny ENERGA S.A. w Gdańsku
25. ENERGA S.A. w Gdańsku
26. EnergiaPro Koncern Energetyczny S.A. we Wrocławiu
27. ENION S.A. w Krakowie
28. Południowy Koncern Energetyczny S.A. w Katowicach
29. Energetyka Południe S.A. w Katowicach
30. ENEA S.A. w Poznaniu
31. PGE ENERGIA S.A. w Warszawie
32. Polska Grupa Energetyczna S.A. (powstanie na bazie PSE S.A. zgodnie z Programem dla energetyki) w Lublinie
33. Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu
34. Bumar Sp. z o.o. w Warszawie
35. Huta Stalowa Wola S.A. w Stalowej Woli
36. Totalizator Sportowy Sp. z o.o. w Warszawie
37. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
38. POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ S.A. w Warszawie
39. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA
40. SIARKOPOL Gdańsk w Gdańsku
41. Polska Agencja Prasowa S.A. w Warszawie
42. Polskie Radio S.A. w Warszawie
43. Polskie Radio Szczecin S.A. w Szczecinie
44. Radio Białystok S.A. w Białymstoku
45. Radio dla Ciebie S.A. w Warszawie
46. Radio Gdańsk S.A. w Gdańsku
47. Radio Katowice S.A. w Katowicach
48. Radio Kielce S.A. w Kielcach
49. Radio Koszalin S.A. w Koszalinie
50. Radio Kraków S.A. w Krakowie
51. Radio Lublin S.A. w Lublinie
52. Radio Łódź S.A. w Łodzi
53. Radio Merkury S.A. w Poznaniu
54. Radio Olsztyn S.A. w Olsztynie
55. Radio Opole S.A .- PRO FM S.A. w Opolu
56. Radio Pomorza i Kujaw S.A. w Bydgoszczy
57. Radio Rzeszów S.A. w Rzeszowie
58. Radio Wrocław S.A. we Wrocławiu
59. Radio Zachód S.A. w Zielonej Górze
60. Telewizja Polska S.A. w Warszawie
61. Polski Holding Farmaceutyczny S.A. w Warszawie
62. Centrala Farmaceutyczna CEFARM S.A. w Warszawie
63. Uzdrowisko Busko - Zdrój S.A . w Busko Zdroju
64. Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. w Ciechocinku
65. SOLANKI Uzdrowisko Inowrocław Sp. z o.o. w Inowrocławiu
66. Uzdrowisko Kołobrzeg S.A. w Kołobrzegu
67. Uzdrowisko Krynica - Żegiestów S.A. w Krynicy
68. Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. w Lądku Zdroju
69. Uzdrowisko Rymanów S.A. w Rymanowie Zdroju
70. Uzdrowisko Świnoujście S.A . w Świnoujściu
71. Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe "Ustroń" w Ustroniu S.A.
72. Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A. w Polanicy Zdroju
73. Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. w Szczawno Zdroju
74. Uzdrowisko Konstancin - Zdrój Sp. z o.o . w Konstancinie Jeziorna
75. Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. w Jeleniej Górze
76. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. w Świeradowie Zdroju
77. Kopalnia Soli "Wieliczka" w Wieliczce

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... a_a_3.html
Źródło: forum.investmap.pl/viewtopic.php?t=79