Kronika Tygodnia Zamość

Baza znalezionych fraz

JungleRecords Poleca.

Temat: Astronomiczne wiadomości z Internetu
" />XII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii (OZMA) odbędzie się w tym roku w Kawęczynku na Roztoczu.

Przewiduje się, że w dniach 20-23 sierpnia do Kawęczynka może przyjechać ok. 150 astronomów - amatorów, którzy w tym zacisznym miejscu będą obserwować niebo: planety, galaktyki, gromady kuliste, gwiazdy zmienne, mgławice, roje meteorów i przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Tematem przewodnim zlotu będzie Interkosmos.
- Chcemy nawiązać do 30 rocznicy lotu kosmicznego Mirosława Hermaszewskiego. Prowadzimy rozmowy, aby zaprosić go na ten zlot w charakterze honorowego gościa - mówi Andrzej Rzemieniak, organizator OZMA 2008.
Zdaniem organizatorów, Kawęczynek jest idealnym miejscem do zorganizowania takiego zlotu. Jest tam piękne wzgórze, z którego widać horyzont, nie ma ulic, zabudowań i świecących nocą latarni.
Swoją przychylność organizatorom okazali Dorota i Mirosław Kicykowie, właściciele Ośrodka Wypoczynkowego „Przystanek Kawęczynek”, którzy m.in. oddadzą do dyspozycji uczestników zlotu miejsce na rozstawienie namiotów, salę konferencyjną na wykłady oraz zadaszoną wiatę z miejscem na ognisko.
Organizatorami zlotu są: Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne Grupa Lokalna w Niedźwiadach, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii PTMA oddział w Lublinie oraz Monika i Andrzej Rzemieniakowie z Zamościa. Imprezie patronują m.in.: Marcin Zamoyski - prezydent miasta Zamość, Ryszard Gliwiński - wójt gminy Zamość, Marian Mazur - burmistrz Szczebrzeszyna oraz ogólnopolskie, regionalne i lokalne media, a wśród nich „Kronika Tygodnia”.

Źródło: http://www.kronikatygodnia.pl/tekst.php?abcd=22020&dz=3
Źródło: astromaniak.pl/viewtopic.php?t=3355



Temat: Media o Kongresach newsy
I jeszcze jeden ciekawy tekst:


Nowi świadkowie Jehowy

Wiesław Smyk z Mołożowa w gm. Mircze, w wieku 82 lat postanowił zmienić wyznanie. Przyjął chrzest, poprzez zanurzenie w wodzie - podczas okręgowego Zgromadzenia Świadków Jehowy w Zamościu


Trzy lata nad nim pracowałem – opowiada Franciszek Bilicer z miejscowości Miętkie w gm. Mircze, który był przewodnikiem duchowym Wiesława Smyka.

Już się nie lękam
Franciszek Bilicer zapewnia, że pod wpływem nauk płynących z Biblii, które on sam cierpliwie przekazywał, Wiesław Smyk zupełnie się zmienił.
- Od dziecka palił papierosy, a teraz? Rzucił – raduje się Bilicer, który sam nie pali i przyznaje, że podczas spotkań w domu Smyka to dym najbardziej mu przeszkadzał. – Ale jakoś wytrwałem – dodaje Bilicer. Choć było ciężko, a Bilicera nieraz głowa bolała od tytoniowych oparów, misja się powiodła. Trzeba powiedzieć, że ziarno padało na podatną glebę, bo Wiesław Smyk przejawiał duże zainteresowanie nowymi treściami.
- Zagadnienia biblijne go ciekawiły – mówi Bilicer.
Na pytanie, skąd w tym wieku decyzja o zmianie wyznania, Smyk odpowiada szczerze: - Żona już tam poszła, córka, wnuk... To jak, sam miałem zostać?
- A gdzie wiara? Zapomniałeś powiedzieć o wierze – ubolewali krewni Smyka.
Całkiem bez potrzeby, bo wiara też jest. Dowód? Gdy po ceremonii chrztu małżonka Wiesława Smyka, z troską okrywała go ręcznikiem, powiedział tak: - Boisz się, żebym nie zmarzł? Daj spokój, nic mi nie będzie, ja już przecież ochrzczony!
- No tak, teraz to już nic złego się nie stanie, można spokojnie umierać – śmiał się Bilicer.

Żadnej krwi
Zgromadzenie Okręgowe Świadków Jehowy w Zamościu trwało trzy dni (od ub. piątku do niedzieli – 29.06 – 01.07). Zorganizowano je na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Świadkowie Jehowy przybyli z b. woj. zamojskiego, chełmskiego, ale też z bialskopodlaskiego.
Wierni modlili się, wysłuchali przemówień, był spektakl. W sobotę na stadionie ustawiono basen, w którym chrzest przyjęło 71 osób. Przeważała młodzież.
Wokół trybun stanęły stragany z napojami, owocami. Sprzedawano też m.in. talerze i kubki, każdy z napisem „Czytaj codziennie Słowo Boże Biblię”, Pismo Święte, aktówki i teczki, ale też płyty Jose Torre „Salsa”.
Były też breloczki z napisami „Żadnej krwi” w językach polskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim.
- Nasza wiara nie pozwala na przetaczanie krwi, napisy na breloczkach to informacja dla lekarzy – wyjaśniali Świadkowie Jehowy. Na dodatek pokazywali specjalne oświadczenia, jakie razem z dokumentami noszą w portfelach. Oświadczenia informują, że choćby ich życiu groziło śmiertelne niebezpieczeństwo, nie zgadzają się na transfuzję.


130 tys. ochrzczonych
Każdego dnia, od piątku do niedzieli, na stadionie w Zamościu przebywało ponad 4,3 tys. wiernych.
- W Polsce jest 130 tysięcy ochrzczonych. Jednak w takich spotkaniach jak w Zamościu, w całej Polsce uczestniczy nawet i ponad 200 tys. osób. To Świadkowie Jehowy oraz sympatycy – mówi Andrzej Trofimiec, rzecznik prasowy Zgromadzenia Okręgowego Świadków Jehowy w Zamościu.

--
autor: jaw, data publikacji 03.07.2007, źródło: Kronika Tygodnia


Źródło: watchtower.org.pl/forum/index.php?showtopic=2147


Temat: PKS Zamość
Za Kroniką Tygodnia:

PKS wciąż czeka

Związkowcy i załoga zamojskiego PKS-u chce jak najszybszej komunalizacji przedsiębiorstwa. Za takim rozwiązaniem są też samorządowcy. Ale na ostateczne decyzje trzeba będzie jeszcze poczekać. Być może nawet kilka miesięcy

Właścicielem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej nadal jest Skarb Państwa. Wiadomo jednak, że ma zamiar się go pozbyć. Jeszcze w marcu prezydent Marcin Zamoyski otrzymał z ministerstwa pismo z zapytaniem, czy miasto zainteresowane jest bezpłatnym przejęciem udziałów przedsiębiorstwa. Wstępna odpowiedź samorządowców brzmiała ‟tak”. Magistrat poprosił jednak o przesłanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących przedsiębiorstwa, wielkości kapitału, majątku oraz aktualnej sytuacji finansowej i kadrowej.

Uchwała po wakacjach?
– Wciąż czekamy na odpowiedź. Bez niej praktycznie stoimy w miejscu. Pomysł przejęcia przedsiębiorstwa muszą zaaprobować radni. Nie mając szczegółowej wiedzy na temat kondycji firmy nie możemy przygotować projektu uchwały – powiedział nam Karol Garbula, rzecznik prasowy zamojskiego magistratu.
Zdaniem rzecznika mało prawdopodobne jest, aby o losach PKS-u radni zdecydowali podczas ostatniej (28 czerwca) przedwakacyjnej sesji. Wiadomo jednak, że dyskutowali już na ten temat na komisjach RM. Większość opowiedziała się za tym, aby miasto wzięło pod swoje skrzydła firmę. Wiadomo też, że władze miejskie komunalizacji PKS-u chcą dokonać przy współudziale starostwa. Władze powiatu zamojskiego, na czele ze starostą Henrykiem Matejem, już jakiś czas temu opowiedziały się za takim rozwiązaniem.
– Przesłaliśmy pisma, do prezydenta Zamościa oraz do starosty z prośbą o jak najszybszą komunalizację przedsiębiorstwa – mówi Marek Walewander, szef zakładowej ‟Solidarności” – Naszym zdaniem jest to jedyny ratunek dla firmy, szansa na dalszą pracę dla 130 osób. W innym przypadku upadnie.
Związkowcy zamojskiego PKS-u nie ukrywają, że chcieliby, aby decyzje w sprawie przejęcia przez samorządy przedsiębiorstwa zapadły jak najszybciej. Tak samo jak załoga.
– Nie chcielibyśmy, aby nasz zakład podzielił los zamojskiej Delii, i by w naszym mieście przybyła kolejna, spora grupa bezrobotnych – dorzuca Walewander.

Dworzec pod młotek?
Tymczasem zarząd PKS-u nie czekając na decyzje wpadł na pomysł sprzedaży dworca na Nowym Mieście. W ten sposób chce zmniejszyć zadłużenie (wynosi ono ok. 1 mln zł).
– Z taką propozycją wystąpiliśmy do ministerstwa, bo to ono musi wyrazić zgodę na transakcję. Bez niej nie ma mowy o sprzedaży. Czekamy na odpowiedź – mówi Wiesław Fik, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Zamościu.
Jego zdaniem, nowy dworzec z powodzeniem można urządzić przy ul. Sadowej, gdzie obecnie znajduje się baza autobusowa.
– Mamy budynek (obecnie dzierżawiony pod sklep z odzieżą – przyp. red.), w którym po wykonaniu odpowiednich prac remontowo-adaptacyjnych można byłoby stworzyć poczekalnię i kasy. Dla autobusów potrzebowalibyśmy jedynie sześciu stanowisk. Jest to do zrobienia, bo pieniądze uzyskane ze sprzedaży wcale nie byłyby takie małe – zapewnia prezes Fik.
Związkowcy nie kryją oburzenia.
– Jest to najmniej odpowiedni moment do tego, aby pozbywać się majątku. Nie czas i nie pora na takie zmiany. Tego typu działania zmniejszą tylko szanse przedsiębiorstwa na jego komunalizację – przekonuje Walewander.
Przypomnijmy, że kupnem zamojskiego PKS-u zainteresowany jest Przemysław Panas, właściciel firmy ‟Panas – Transport” ze Zwierzyńca. W połowie lutego przedsiębiorca przesłał do ministra skarbu list intencyjny. Gotowość przejęcia zamojskiego PKS, podobnie jak kilku innych przedsiębiorstw samochodowych w regionie, m.in. w Biłgoraju, Międzyrzeczu Podlaskim wyraził też zarząd województwa lubelskiego.
– Ostatnio otrzymaliśmy pismo z Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o przesłanie statutu oraz innych dokumentów dotyczących działalności naszej firmy – podkreśla prezes Fik.
Wszystko wskazuje na to, że na konkrety w sprawie przedsiębiorstwa trzeba będzie jeszcze poczekać.
Źródło: forum.infobus.pl/viewtopic.php?t=4321


Temat: XII OGÓLNOPOLSKI ZLOT MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII XII OZMA ROZTOCZE-KAWĘCZYNEK 2008
Na prośbę organizatorów zamieszczam taką oto przyjemną informację:


W dniach 20-23 sierpnia 2008 r. (środa-sobota) odbędzie się

XII OGÓLNOPOLSKI ZLOT MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
ROZTOCZE-KAWĘCZYNEK 2008'

Lokalizacja zlotu
Ośrodek Wypoczynkowy "Przystanek Kawęczynek" jest usytuowany na terenie Roztocza Zachodniego zwanego "małymi Bieszczadami" we wsi Kawęczynek, woj. lubelskie. Jego położenie to 25km od Zamościa, 6km od Szczebrzeszyna i tyle samo od Zwierzyńca. Ośrodek otoczony jest wzniesieniami, naprzeciwko na wzniesieniu znajduje się urokliwa kapliczka, a tuż obok pełen jarów i wąwozów las Cetnar.

Współrzędne miejsca zlotu
50.667°N
22.917°E


Dojazd na miejsce zlotu
PKP – najbliższa stacja w miejscowości Szczebrzeszyn-Brody (5km od miejsca zlotu)
PKS – najbliższy przystanek w miejscowości Topólcza (2km od miejsca zlotu)

Zakwaterowanie
Namioty wojskowe + własne namioty. W wyjątkowych sytuacjach będzie możliwość skorzystania za dodatkową opłatą (60 zł/os. za dobę) z noclegu w budynku.

Wyżywienie
2 gorące posiłki zawarte w opłacie wpisowej. Dodatkowe wyżywienie - każdy uczestnik może opłacić na miejscu w ośrodku (kuchnia regionalna) zgodnie z cennikiem lub zaopatrzyć się w pobliskim sklepie spożywczym (odległy o ok. 2 km od miejsca zlotu - wieś Topólcza).

Pole obserwacyjne
Miejsce na rozlokowanie teleskopów astronomicznych to góra z kapliczką naprzeciwko ośrodka (małe zadrzewienie, małe zaświetlenie, z dala od ulicy i świateł lamp, zabudowań itp.).

Pole namiotowe/kempingowe
Miejsce na rozbicie namiotów to łączka w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka – z wejściem z terenu ośrodka. Na polu namiotowym miejsce na ognisko. Obok ośrodka duży parking.

Wymagania techniczno-naukowe
Sala na odczyty i prelekcje znajduje się w ośrodku. Dodatkowo – jeśli dopisze pogoda – doskonale do tego celu nadaje się scena i zadaszona wiata w kształcie litery U na zewnątrz – na terenie ośrodka. Tu też oprócz prelekcji planowane jest slajdowisko i konkurs karaoke.

Wpisowe
Opłata za uczestnictwo w XII OZMA Roztocze-Kawęczynek 2008’ wynosi 85zł.
Opłata obejmuje: wyżywienie (2 gorące posiłki), okolicznościową koszulkę zlotową, identyfikator, kiełbaski na ognisko, uczestnictwo w pokazach i prelekcjach, darmowy wstęp na wystawy i koncerty, dostęp do teleskopów oraz czyste powietrze, miłą zabawę i ciemne niebo!

Organizatorzy
- Urząd Gminy Szczebrzeszyn
- Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie
- Ośrodek Wypoczynkowy „Przystanek Kawęczynek”
- Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne Grupa Lokalna, Niedźwiady
- Andrzej i Monika Rzemieniak, Zamość

Patroni medialni
- Zamojska Telewizja Kablowa
- Tygodnik Zamojski
- Kronika Tygodnia
- Gazeta Miasta


Zarys programu zlotu
Sierpień 2008 roku to ciekawy miesiąc dla miłośników astronomii – w odstępie 2 tygodni będą miały miejsce 2 zjawiska astronomiczne: zaćmienie Słońca i zaćmienie Księżyca. 1 sierpnia będzie miało miejsce zaćmienie Słońca – w Polsce będzie to zaćmienie częściowe (23%). Następnie 16 sierpnia – nastąpi częściowe zaćmienie Księżyca (81%). W programie przewidujemy ciekawe wykłady i prelekcje oraz fotoreportaże i relacje z wypraw na Całkowite Zaćmienie Słońca.

Ze względu na fakt, iż w tym roku mija 30 lat od lotu kosmicznego gen. Mirosława Hermaszewskiego gościem specjalnym XII OZMA ROZTOCZE-KAWĘCZYNEK 2008 będzie GEN. MIROSŁAW HERMASZEWSKI

Z tej okazji przewidywana jest wystawa pt. „DOGONIĆ KOSMOS” w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie oraz specjalny pokaz filmu CIĘŻAR NIEWAŻKOŚCI, którego tematem są przygotowania i lot kosmiczny jedynego jak na razie Polaka w kosmosie.

W programie przewidywana jest również wycieczka do XIX-wiecznej ZAGRODY GUCIÓW oraz prelekcja pana Stanisława Jachymka na temat odkrytego na terenie Roztocza meteorytu ZAKŁODZIE.

Znakomitym podsumowaniem OZMA Roztocze-Kawęczynek 2008 będzie koncert muzyki elektronicznej na żywo VANDERSONA – muzyka nurtu space, który odbędzie się na Rynku Głównym w Szczebrzeszynie. Przed koncertem finałowym supporty zagrają lokalne zespoły rockowe.

Poza tym tradycyjnie turniej wiedzy astronomicznej, konkurs na najlepszy własnoręcznie zbudowany lub zmodernizowany sprzęt, konkurs na najlepszą własną prezentację, slajdowiska, filmy, wystawy, giełda sprzętu i akcesoriów astronomicznych, giełda meteorytów oraz nocne obserwacje. Tradycyjnie czynne będzie stoisko wydawnictwa VEGA: Vademecum Miłośnika Astronomii.

Przyznane będą tradycyjne nagrody "Grand OZ" w kategoriach:
1. Astrofotografia - NAJLEPSZE ZDJĘCIE NIEBA 2007/2008
2. Budowa lub modernizacja sprzętu obserwacyjnego
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nie przyznania w/w nagród ze względu na niewystarczający poziom prac.

Przyznane zostaną również cenne nagrody w konkursie wiedzy astronomicznej oraz tytuł Super Ozmity. Każdy z uczestników otrzyma możliwość zaprezentowania swoich dokonań, dlatego zachęcamy do pochwalenia się swoimi dokonaniami na polu astronomii (zdjęcia, dzienniki obserwacyjne, filmy, wyniki obserwacji itp.) Ze względu na dobre warunki obserwacyjne zachęcamy do zabrania ze sobą własnego sprzętu obserwacyjnego.

Kontakt
Zgłoszenia (lub pytania dotyczące zlotu) proszę kierować na adres poczty elektronicznej:
doorsiarz@tlen.pl
lub tel.kom: 0-660-284-399
(Andrzej Rzemieniak)



Dodatkowe informacje, zdjęcia itp postaram się dołączyć w ciągu najbliższego czasu.

Źródło: forum.astropolis.pl/index.php?showtopic=21345